Cześć wszystkim.

Standardowo na początku zacznę od tego, że u mnie z mechaniką pojazdową jest jak z fizyką atomową - czyli słabo

Sprawa dotyczy pacjenta AR 156 Sedan 2.0 JTS 2003 z manualną skrzynią biegów. Problem jaki zauważyłem ostatnio to dziwny dźwięk stukania z okolic komory silnika podczas dodawania gazu czyli pod obciążeniem. Poniżej kilka konkretów dotyczących tego zjawiska:
- występują tylko podczas przyśpieszania, po odpuszczeniu pedału przyśpieszenia - dźwięk znika.
- na biegu jałowym nie występuje ten dźwięk podczas zwiększania obrotów
- na przykład na 2 biegu przy delikatnym dodawaniu gazu przy obrotach 1500 częstotliwość tego dźwięku jest wolniejsza niż przy takich samych obrotach na 5 biegu ( im wyższy bieg tym częstotliwość tego dźwięku większa)
- nie jest to stricte metaliczny dźwięk, jak również nie jest tej samej częstotliwości przy danych obrotach na różnych biegach - wykluczam panewkę
- przy wyższych obrotach dźwięk nie jest tak mocno słyszalny, jednak może się to wiązać również ze wzrostem hałasu jaki dobiega do kabiny
- dźwięk najlepiej jest słyszalny przy zamkniętych oknach, dobiega z prawej strony komory silnika, nie jest metaliczny, pierwsze wrażenie to tak jakby ktoś uderzał w chlapak koła z twardej gumy, plastiku.

Sprzęgło wymieniane niecałe pół roku temu, komplet, tarcza docisk, wysprzęglik, pompa pedału sprzęgła. Wymiana kompletu podyktowana była "powolnym" wpadaniem pedału sprzęgła w ziemię po dłuższym postoju. Niestety czasami nadal zdarza się, że z rana muszę parę razy "podpompować" ciśnienie w układzie używając pedała".

Jeśli chodzi o rozrząd - do wymiany za kilka tysięcy kilometrów - auto nie straciło swojej mocy itd - po prostu występuje ten dźwięk podczas obciążenia silnika na biegu.

Czy może ktoś spotkał się z podobną sytuacją i dziwnym dźwiękiem?
Z góry dzięki wszystkim za sugestię, po prostu chciałbym naprowadzić mechanika w dobrym kierunku, ponieważ w mojej okolicy nie ma stricte speca od AR.
Pozdrawiam.