Strona 18 z 20 PierwszyPierwszy ... 891011121314151617181920 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 171 do 180 z 192

Temat: Tonale Q4 PHEV

  1. #171
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,230

    Domyślnie

    Z doświadczenia wiem, że line asist to bardzo wkurzająca sprawa - na początku. I praktycznie w każdym nowym aucie jest z automatu aktywny po włączeniu silnika. Adaptacja do tego kurestwa zajęła mi jakieś 3-4 miesiące. Automat uczy człowieka z 20-letnim stażem, że trzeba jeździć środkiem pasa ruchu. I w końcu nauczył. Jeżdżę tak, że ingeruje bardzo sporadycznie. I działa - po puszczeniu kierownicy potrafi płynnie przejechać zakręt. A dlaczego postanowiłem się z nim pomęczyć - bo w mojej okolicy zdarzył się wypadek w którym zginęło 5 osób - koleś najprawdopodobniej zasłabł/zasnął i na łuku drogi zaliczył czołówkę z ciężarówką. Widziane na żywo działa na wyobraźnię na tyle, że jeżdżę z aktywnym - niech czuwa.
    wkurza cię line-asist? przejedź się nowym japońcem albo koreańcem. nie pamiętam już który dokładnie, ale ma domyślnie włączone powiadomienie dźwiękowe o przekroczeniu dozwolonej prędkości i trzeba głęboko grzebać w menu, żeby to wyłączyć. za każdym razem.
    Infotainmenty - w każdej marce mają swoje + i -. trzeba posiedzieć, poklikać zobaczy co komu pasuje. mi w cuprze brakuje np. night panelu. też chwila moment, żeby taką funkcjonalność zrobić.
    Kolega Imć przymierzał się do Formentora PHEV?

  2. #172
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piskoor Zobacz post
    - jaki problem zapamiętać ustawienia fotela w komplecie z kluczykiem ? podchodzi moja żona ze swoim otwiera i fotel od razu ma ustawiony pod siebie, podchodzę ja z kluczykiem nr 2 i tak samo.
    - jaki problem zapamiętać ustawienia obu ekranów w powiązaniu z profilem i automatycznie przełączyć profil gdy wykryje telefon. Np. żona ma Iphone, ja Note - przełączanie profilu powinno być automatyczne
    No tak, odwieczny problem. To w bardziej przyziemnej marce masz profil i podłączasz pod niego wszystko: główny ekran, ekran multimediów (ustawienia widgetów etc), fotel (masaż, ustawienia, whatnot), lusterka, opcje opuszczania lusterek przy wstecznym, wspomagacze prowadzenia, ustawienia zawieszenia i tak dalej.

    Cytat Napisał Piskoor Zobacz post
    to co wymieniłem to pewnie jeden dzień pracy ogarniętego informatyka
    Kiedyś chciałem się zainteresować kto tak naprawdę pisze AR oprogramowanie do tych infotainmentów. Ale boje się, że się dowiem, że robią to na jakiś strasznych gotowcach przerabianych przez hinduskiego studenta.

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Z doświadczenia wiem, że line asist to bardzo wkurzająca sprawa - na początku. I praktycznie w każdym nowym aucie jest z automatu aktywny po włączeniu silnika.
    W moim rodzinnym zakupie z grudnia 2021 jak wyłączyłem to jest wyłączone. Mogę włączyć przyciskiem na kierownicy, ale domyślnie jest wyłączone.


    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Jeżdżę tak, że ingeruje bardzo sporadycznie.
    Dla mnie koncepcja zabierania mi kontroli na kierownicą przez oprogramowanie jest deal breakerem. O ile jako tak zniosłem FCW w Giulii które ustawione na minimalną odległość przestało widzieć duchy, to sterowanie jak i jazda autonomiczna są nie dla mnie.

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Widziane na żywo działa na wyobraźnię na tyle, że jeżdżę z aktywnym - niech czuwa.
    A ja bym jednak wolał mieć opcję on/off i to ja decyduję czy ma być on czy off. Nie lubię gdy samochód mi mówi co jest dla mnie lepsze...


    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    wkurza cię line-asist? przejedź się nowym japońcem albo koreańcem. nie pamiętam już który dokładnie, ale ma domyślnie włączone powiadomienie dźwiękowe o przekroczeniu dozwolonej prędkości i trzeba głęboko grzebać w menu, żeby to wyłączyć. za każdym razem.
    Nie kupiłbym.

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Kolega Imć przymierzał się do Formentora PHEV?
    Nie, bo wszystkie Skodopochodne i BMW są u mnie na czarnej liście. Skodopochodne za to, że kiedyś popełniłem błąd zakupu, potem odkryłem jaki to bubel a ponad to ma silnik EA189 i że importer ma mnie w dupie, mimo, że wysyła mi listem, że chcę bym odzyskał zaufanie do marki. Błogosławiłem dzień sprzedaży. Podwójnie, bo tego samego dnia co sprzedałem to barachło, zamówiłem Giulię do produkcji. A BMW to tak jak nie słucham disko polo, nie leży mi.
    Ale jak będę gdzieś w okolicy Seata/Cupra/czyjaktosięnazywa to może podejdę. Nie oczekuję wiele, ale zobaczę na opcje najmu, bo posiadać Skodopochodnych już nie zamierzam.

  3. #173
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,230

    Domyślnie

    żeby nie było, że nie wiem o czym rozmawiam - zapisałem się na jazdą testową Tonale PHEV i dla porównania Formentorem PHEV. Cupra niestety tylko 204KM w mojej okolicy do objechania. mam nadzieję, że trafię z pogodą w deszcz, bo interesuje mnie zwłaszcza jak te auta zachowują sie przy dopinaniu napędu.

  4. #174
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,230

    Domyślnie

    Pojeździłem. bez sensu, ale fajne. będę miał chwilę i porównanie z konkurencji, to napisze więcej.

    Ależ to auto ma nadwagę... silnik 1,3 w trybie ładowania ledwo zipie. Nie dość, że auto prawie 2 tony (z kierowcą i pasażerem), to włączenie ładowania - jakby mu przyczepę zapiąć. Więc sens ładowania tylko ze ściany, ewentualnie odzysk z hamowania. Faktycznie, scenariusz wyczerpania baterii do końca jest bardzo mało prawdopodobny. Trzeba mieć prawie pustą baterię i to auto z 15 minut porządnie celowo męczyć.
    Bardzo sprawnie startuje ze świateł i jest elastyczne w zakresie do ~160km/h. I to tyle z jego cech "sportowych". No dobra - są łopatki i układ kierowniczy jak na Alfę przystało. W zakrętach to auto się męczy i mnie też. Testowałem na rondzie prędkość ~50km/h (szybkie prawo/lewo/prawo) oraz na łącznicach autostrady - bardzo czuć masę. Opony mają w takich warunkach bardzo ciężkie życie i ledwie dają radę przy tej masie auta. Ma tendencję do wypłużania przodem i elektronika w bardzo nieprzyjemny, gwałtowny sposób dopina tył i koryguje tor jazdy (sądzę, że jest to do skorygowania poprawiając soft auta). ewentualnie przed zamiarem szybiego pokonania zakrętu trzeba się obligatoryjnie w tryb D przestawić. Podobnego efektu nie udało mi się spowodować w Cuprze Formentor PHEV. Po prostu elektryk jest dopinany płynnie, a nie nagle (moc silnika EV w obu bardzo podobna). Cupra jest ~150kg lżejsza, ma mniejszy zasięg i tylko 204KM, a w subiektywnych odczuciach jest tylko trochę wolniejsza. W sensie, że patrząc na suche dane techniczne spodziewałem się większej różnicy. W zakrętach też czuć wagę ale nie aż tak jak w Tonale. Tonale tylko trochę szybsza, a aż 50tys droższa..

    Generalnie przekonałem się do PHEV - w sensie jest to jakaś alternatywa i nie jestem już tak 100% na nie. Ale nie bardzo mogę znaleźć sens dla 280KM w tym aucie i tej konfiguracji. Moim zdaniem lepiej Stellantis zrobiłby, gdyby wsadził słabszy PHEV o mocy 200-220KM i tylko trochę droższy od MHEV, a nie robili przepaści cenowej. Na top zostawił jakąś wersję a'la QV np. 2.0 lub 2.0MHEV, co do Maserati wkładają. Byłaby lżejsza, mocniejsza, zwinna i szybka.

    Stelvio, czy Formentor VZ w podobnej masie, mocy i pieniądzach to jest baletnica przy słoniu. Te rondo i zakręty co tymi PHEV jechałem na limicie przyczepności Fermentorem robię z 10km szybciej i jeszcze jest zapas. Stelvio, czy Gulia jeszcze szybciej i z większym funem pokonają te zakręty, czy rondo.
    Podsumowując - PHEV o mocy ~200KM spokojnie wystarcza. Jeśli kogoś sportowe ambicje zaspokaja szybki start spod świateł, nie chce zamulać w mieście, a jednocześnie ceni sobie ekonomię użytkowania - tak. PHEV to jest auto dla niego.

    ps. jakby ktoś się przymierzał do PHEV - moim zdaniem: jeśli to wasz pierwszy PHEV - godzinna jazda testowa to zdecydowanie za mało, żeby poznać auto i chociaż pobieżnie ogarnąć zarządzanie napędem i ogarnąć różnice między rozwiązaniami różnych producentów.
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 12-10-2023 o 22:24

  5. #175
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2023
    Auto
    Tonale Phev / Subaru Forester S-Turbo / Subaru Outback 3,6R
    Postów
    67

    Domyślnie

    wydaje mi się że tryb i A i N są tylko do jazdy miejskiej - więc dołączanie napędu ma mniejsze znaczenie.
    Natomiast każda trasa to po prostu obowiązkowo włączony D. No chyba że mamy tempomacik na 125 gdzieś w AT i chcemy przez 40 km przyoszczędzić na paliwie bo baterie na full - wtedy A na jakiś czas.

  6. #176
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Pojeździłem. bez sensu, ale fajne. będę miał chwilę i porównanie z konkurencji, to napisze więcej.
    Nie zgodzę się z tym układem kierowniczym, może to kwestia mojego egzemplarza, ale jest lekko gumowy i średnio precyzyjny. Jak na Alfę. Bo w porównaniu do Szkodopochodnych to może być mistrz.

    Po reserczu rynku PHEV już skreśliłem, będzie BEV. Bo do jazdy w trasy mam rodzinnego diesla z Euro6-d, 710l bagażnikiem i niecałe 6l spalania. Do tego EV długo nie będą miały podejścia.

  7. #177
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Imć Zobacz post
    Nie zgodzę się z tym układem kierowniczym, może to kwestia mojego egzemplarza, ale jest lekko gumowy i średnio precyzyjny. Jak na Alfę. Bo w porównaniu do Szkodopochodnych to może być mistrz.
    Ja określiłbym to jako zbyt mocno działające wspomaganie/zbyt lekko chodząca kierownica. Ponieważ w Cuprze jest tak samo, to już się do tego przyzwyczaiłem i jak wsiadam do starszego auta to tam kierownica chodzi za ciężko (chociaż jak zaczynałem jeździć Cuprą też mi to przeszkadzało). Ale układ jest precyzyjny i nie izoluje od odczuć z kół.

    Dla rodziny, która nie potrzebuje 2 aut, która robi mało kilometrów rocznie -trzymanie 2 aut jest trochę na wyrost (to mój przypadek). I dla takich ludzi PHEV jest jakąś opcją. Ja jeszcze zostałem przy czystej benzynie, bo uznałem, że oszczędności z zakupu PHEV nastąpią w bliżej nieokreślonej przyszłości tj. prędzej sprzedam auto, niż zacznę oszczędzać (druga sprawa, że kwestie ekonomiczne nie miały priorytetu). Ale sama konstrukcja jest ciekawa, warta rozważania i dokładnego przeliczenia za i przeciw w excelu.
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 15-10-2023 o 19:39

  8. #178
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Dla rodziny, która nie potrzebuje 2 aut, która robi mało kilometrów rocznie -trzymanie 2 aut jest trochę na wyrost (to mój przypadek).
    Każdy ocenia indywidualnie. Ja lubię specjalizacje, auto do wszystkiego jest do niczego. Rodzinny ma mieć duży bagażnik i mocny silnik, ale tym nie będę jeździł sam dla zabawy. Giulia ma najmniejszy sens ale uwielbiam nią jeździć i nie planuję jej sprzedać

  9. #179
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,813

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post

    Generalnie przekonałem się do PHEV - w sensie jest to jakaś alternatywa i nie jestem już tak 100% na nie. Ale nie bardzo mogę znaleźć sens dla 280KM w tym aucie i tej konfiguracji. Moim zdaniem lepiej Stellantis zrobiłby, gdyby wsadził słabszy PHEV o mocy 200-220KM i tylko trochę droższy od MHEV, a nie robili przepaści cenowej.
    Fajnie, że się przekonałeś ale nie napisałeś dlaczego. Wyżej piszesz właściwie tylko o wadach tego napędu.
    Słabszego Pheva nie zrobili, bo koszty produkcji zbliżone a zysk dużo mniejszy. A Alfa musi teraz na siebie zarabiać.
    Oczywiście wadą Pheva jest większa masa ale w podniesionym samochodzie jest to do przełknięcia. W Giulii taki napęd byłby bez sensu.
    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Na top zostawił jakąś wersję a'la QV np. 2.0 lub 2.0MHEV, co do Maserati wkładają. Byłaby lżejsza, mocniejsza, zwinna i szybka.
    Mają już taką Tonale w produkcji a nazywa się Dodge Hornet. Ma 2 litrowy silnik z miękką hybrydą. Wystarczy podnieść moc do poziomu z Maserati (330KM) i do przodu. Koszt wprowadzenia takiej wersji jest praktycznie żaden a Alfa i tak się na to nie decyduje. Totalnie nie zrozumiałe w marce premium, być może zapowiedź łagodnych norm Euro 7 zmieni ich podejście.

  10. #180
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Fajnie, że się przekonałeś ale nie napisałeś dlaczego. Wyżej piszesz właściwie tylko o wadach tego napędu.
    Miałem zamiar sprawdzić jak się te auta sprawdzają w zakrętach. I sprawdzają się tak sobie, żeby nie powiedzieć słabo (zwłaszcza 2-tonowe Tonale). Więc ich zacięcie sportowe ogranicza się do szybkiej jazdy na wprost. Odnośnie gwałtownego dopinania napędu - czy to wada? Bardziej cecha - wg mnie do skorygowania soft auta. Pewnie 90% użytkowników Tonale PHEV nigdy nie pojedzie zakrętu na tyle szybko, żeby ten efekt wywołać - ale jak już ktoś nieświadomie tak zrobi - może się nieprzyjemnie zdziwić. Poza tym PHEV do normalnej jazdy są całkiem spoko.
    I tu nasuwa się pytanie po co w takim razie 280KM do czegoś takiego, skoro np taka Cupra PHEV ma tylko 204KM i jest 150kg lżejsza, 50tys tańsza i robi mniej więcej to samo, ale za to ma połowę zasięgu EV. Generalnie jest dużo PHEV-ów z mocą ponad 200KM i ceną w okolicach 200tysięcy. I o ile Tonale robi wrażenie wykonaniem wnętrza jeśli weźmiemy do porównania Tonale MHEV za 150tys i np. Hyundaia Tucsona za 150tys. To w przedziale 250-300tys, gdzie Tonale ma dokładnie samo wnętrze - to sorry, za te pieniądze konkurencja jest inna i oczekiwania inne.
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 21-10-2023 o 20:46

Podobne wątki

  1. Alfa Romeo Tonale
    Utworzone przez radosuaf w dziale Tonale
    Odpowiedzi: 2612
    Ostatni post / autor: 11-04-2024, 14:34
  2. Zamówiona ! PHEV
    Utworzone przez Piskoor w dziale Tonale
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 28-01-2023, 21:28
  3. Alfa Romeo Tonale
    Utworzone przez azar w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-03-2019, 09:21

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory