Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Temat: Katy zawieszenia przedniego po kolizji alfa 147

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa 147 1,9 JTD
    Postów
    60

    Domyślnie Katy zawieszenia przedniego po kolizji alfa 147

    Witam, kupilem ostatnio alfe 147 2003 1,9 jtd 140 km, byla lekko bita w prawe przednie kolo. Pojechalem z nia na geometrie i oto wyniki kolo lewe : kat wyprzedzenia osi zwrotnicy 3 Stopnie 34' pochylenie kola -1 01' , kolo prawe: kat wyprzedzenia osi zwrotnicy 2 stopnie 36' , pochylenie kola -1 18', zbieznosc polowkowa kazdego kola 8' . Mechanik mi powiedzial ze jak prowadzi sie ok to nie ma sie czym przejmowac , jak myslicie roznica kata wyprzedzenia osi zwrotnicy 58' nie bedzie powodowac niestabilnego zachowania auta przy wiekszych predkosciach ?

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar piotrl
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    PL
    Auto
    AR Mito żony, mój to Outlander
    Postów
    55

    Domyślnie

    Musisz sprawdzić dane serwisowe według katalogu Alfy dla tej konkretnej wersji auta (rok prod., model, silnik i pojemność).
    Jeżeli dane pomiarowe mieszczą się w granicach tolerancji - wszystko powinno być OK.
    Różnica pochylenia koła L i P to u Ciebie 17' więc naprawdę OK, przy założeniu że pochylenie koła lewego jest właściwe.
    Różnica w KWSZ 58' - sprawdź zakres tolerancji bo różnica nie jest duża.
    Nieprawidłowy KWSZ powoduje niestabilność pojazdu i wpływa na powrotność koła kierownicy.
    Wpływ na niewłaściwy KWSZ - skrzywiony amortyzator, wahacz, zwrotnica (to trzeba sprawdzić), w ekstremalnych przypadkach odkształcone sanki zawieszenia.
    Należy też sprawdzić prostopadłość sanek przednich do osi auta (sanki mogą się przestawić przy uderzeniu lub ktoś wcześniej je ustawiał lub wymieniał bez właściwej korekcji - kontrola śladowości i osiowości na przyrządach), ale jeżeli KWSZ lewego koła jest OK to tego czynnika nie bierzemy pod uwagę.
    Może coś podpowiedziałem...
    Ostatnio edytowane przez piotrl ; 21-11-2012 o 08:30

  3. #3
    klekot ™ gorol Quadrifoglio Verde Avatar bocian
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    SD ( Dąbrowa Górn. )
    Auto
    156 1.6 TS , GT 1.9 JTD ,159 SW Ti 2.0 jtdm , Volvo 4.4 V8 , Jeep GC WK2 5.7 Hemi
    Postów
    14,782

    Domyślnie

    58' to jak wiadomo prawie stopień - tylko teraz kwestia ile rozbieżności przewidział prod. ??masz wykres z geo zapewne skoro takie dane podajeszw szanującym się zakładzie dostajesz wykres/tabelkę i masz dane optymalne/ zakres błędu/ wynik otrzymany- - - Updated - - -p.s jak znajdę swoje kwity z geo to wrzucę bo u mnie mam w pierwszej tabeli dane prod . w drugiej tolerancję . w trzeciej mój wyniki wtedy widać czy przekracza tolerancję czy nie i jest ok
    Ostatnio edytowane przez bocian ; 21-11-2012 o 17:19








  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa 147 1,9 JTD
    Postów
    60

    Domyślnie

    Zakres katow dla tego modelu: kwsz 3 stopnie +- 30' , pochylenie kola 50' -+20'
    Z tego wynika ze kwsz jest praktycznie w tolerancji ( jedne kolo w granicznej dolnej drugie w granicznej gornej), natomiast kat pochylenia prawego kola jest minimalnie poza , maksymalnie przewidziany jest 1 stopien 10'. Jedynie zastanawia mnie czy 58' roznicy kwsz dla obu kol to nie za duzo , gdzies wyczytalem ze do 30' nie ma sie co przejmowac pytanie jak bedzie tutaj.

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,598

    Domyślnie

    Cytat Napisał bocian Zobacz post
    58' to jak wiadomo około pół stopnia - ...ok
    No wg mnie to racze 1 stopień
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  6. #6
    klekot ™ gorol Quadrifoglio Verde Avatar bocian
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    SD ( Dąbrowa Górn. )
    Auto
    156 1.6 TS , GT 1.9 JTD ,159 SW Ti 2.0 jtdm , Volvo 4.4 V8 , Jeep GC WK2 5.7 Hemi
    Postów
    14,782

    Domyślnie

    fakt - za szybko jak zwykle pisałem a za wolno pomyślałem :-)aż mi głupio kurde - edytuje tamto żeby ktoś nie uznał tego za prawdę :-)








  7. #7
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    09 2012
    Auto
    Citroen C5 Tourer 2.0HDi
    Postów
    234

    Domyślnie

    Cytat Napisał gumis69 Zobacz post
    kat wyprzedzenia osi zwrotnicy
    jak rozmawiałem z diagnostą to powiedział, że KWSZ z reguły jest poza normą i co chwilę można by było wymieniać sworznie a i tak po krótkim czasie KWSZ będzie się rozjeżdżał. sprawdź prawy sworzeń bo może mieć luz i się przestawił poza zakres

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa 147 1,9 JTD
    Postów
    60

    Domyślnie

    Dolny wachacz i cala reszta na razie nie ma luzów , poczekam az bedzie zawieszenie do wymiany i wtedy zobacze czy sie cos zmieni w geometrii. W sumie watpie ze przy roznicy wzgledniej 58' kwsz pomiedzy kolami, sanki byly przestawione.

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar piotrl
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    PL
    Auto
    AR Mito żony, mój to Outlander
    Postów
    55

    Domyślnie

    Cytat Napisał gumis69 Zobacz post
    Dolny wachacz i cala reszta na razie nie ma luzów , poczekam az bedzie zawieszenie do wymiany i wtedy zobacze czy sie cos zmieni w geometrii. W sumie watpie ze przy roznicy wzgledniej 58' kwsz pomiedzy kolami, sanki byly przestawione.
    Łatwo to sprawdzić - popatrz na śruby mocujące sanki od spodu, jeżeli zostały przesunięte będzie ślad w postaci odsłoniętej czystej powierzchni sanek przy śrubie/podkładce mocującej sanki (bez nalotu). Poza tym, sanki przesuną się gdy istnieją otwory fasolkowe w sankach, jeżeli nie to ich ruch będzie minimalny i w momencie uderzenia raczej się odkształcą lub uszkodzeniu ulegnie wahacz/amortyzator/zwrotnica. Pamiętaj o jednym - podstawa to dobry i dokładny pomiar na przyrządach - nic na oko.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa 147 1,9 JTD
    Postów
    60

    Domyślnie

    Poszerzam temat, dzis pokonalem trase krakow-tarnow-krakow i moje spostrzezenia sa takie: na prostej drodze sciaga mnie przewaznie w prawo i musze caly czas kontrowac kierownica, jak ja puszcze auto momentalnie zjezdza na bok. Jesli droga pochylona jest w lewo to mnie sciaga w lewo, caly czas musze wykonywac mikro ruchy kierownica i korygowac tor jazdy. Jutro jade jeszcze raz gruntownie sprawdzic luzy w zawieszeniu bo wyglada to jak luz sworznia wachacza, na badaniu bylem 10 dni temu i diagnosta nic nie znalazl, w gre wchodzi jeszcze luz maglownicy. Nie mieliscie podobnych problemow ?? Jezdze alfa 147 od niecalych dwoch tygodni i w sumie nie wiem czego oczekiwac od zawieszenia, tzn. prowadzenia w zakretach , reakcji na nierownej nawierzchni , poki co widze ze ma bardzo sztywne zawieszenie i nierowna droga i koleiny jej nie sprzyjaja. Prosze o opinie i sugestie, chetnie sie spotkam z posiadaczymi 147'emki w krakowie .

Podobne wątki

  1. Rozporki zawieszenia przedniego
    Utworzone przez popi w dziale 166
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 04-05-2020, 20:21
  2. [GTV] Gumy do przedniego zawieszenia
    Utworzone przez Oktan w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 04-06-2014, 20:11
  3. [146] Tykanie z zawieszenia przedniego
    Utworzone przez czupi w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29-11-2012, 16:20
  4. [166] SPRĘŻYNA ZAWIESZENIA PRZEDNIEGO
    Utworzone przez krzysztof.kusmierowski w dziale 166
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 02-05-2008, 11:16
  5. [156] Remont przedniego zawieszenia
    Utworzone przez Sebastoss w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-04-2008, 07:19

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory