Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: drganie napinacza paska alternatora 1.9 jtdm

  1. #1
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar kizior
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Rybnik-Kamień
    Auto
    Alfa 159 jtdm 1,9 16v 2006 sw
    Postów
    110

    Domyślnie drganie napinacza paska alternatora 1.9 jtdm

    Witam,od pewnego czasu słyszę spod machy dziwne stukania ,jakby coś waliło po obudowie silnika,delikatny ale głuchy dźwięk , w stylu zaworów,dzisiaj nie dało mi to spokoju,zauważyłem że dźwięk prawie całkiem cichnie gdy wyłączam sprężarkę z klimy, gdy załączyłem to pojawił się z powrotem ,okazało się że pod obciążeniem napinacz zaczyna drgać(szarpie nim), zaparłem się prętem - przestał no i trzaskanie też.Mam pytanie , czy to wina napinacza?do wymiany (nie wiem kiedy był wymieniany - auto ma 175tyś,paski przy 150 tyś wymieniane ale czy z napinaczem?bynajmniej na 150 tyś nie wygląda) chodzi mi głównie o to czy to jest normalne zachowanie wyrąbanego napinacza -(np sprężyna jest już luźna - opór był konkretny,jest rolka skrzywiona np),czy to wina czegoś innego np. paska lub alternatora którego całkiem niedawno wymieniałem.

  2. #2
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar wino-w2
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Czeladz
    Auto
    Alfa 159 1.9 16V JTDm
    Postów
    118

    Domyślnie

    Jedna z przyczyn takich wibracji napinacza jest uszkodzone sprzęgło alternatora.
    Zdejmij pasek i sprawdź sprzęgło alternatora, które znajduje sie w rolce alternatora.
    Jak to sprawdzić, to proste. Jest to sprzęgło 1 kierunkowe, ( czyli jeżeli przekręcimy gwałtownie w jedną stronę rolką wirnik powinien się obrócić, natomiast w drugą stronę nie)
    Jeśli obraca sie w obie strony to na bank jest to przyczyną twojego problemu.
    Pozdrawiam

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar prymie
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    kraków
    Auto
    AR 156 2,4 JTD '00 AR 159 2,4 JTD '06 AR Giulia Veloce Q4 2,0 '17
    Postów
    676

    Domyślnie

    zobacz jeszcze na kolo pasowe. i uporaj sie z tym szybko, bo znajac zycie, za niedlugo uslyszysz glosniejsze uderzenie i zaczniesz sie skladac jak Ikarusem na zakretach, nie majac wspomagania (plus ladowania, klimy etc)

    Alfa Romeo 156 2.4 JTD '00 - sprzedana
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm '06 - sprzedana
    Alfa Romeo Giulia Veloce Q4 '17

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar kizior
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Rybnik-Kamień
    Auto
    Alfa 159 jtdm 1,9 16v 2006 sw
    Postów
    110

    Domyślnie

    dziwnie żeby koło,bo wymieniałem alternator z 5tyś km temu w lipcu,ale sprawdzę w końcu to 5 min roboty

    - - - Updated - - -

    sprawdzałem altek ok,prawdopodobnie napinacz kaput

  5. #5
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    zabrze
    Auto
    Audi S8 D2.... Alfa 159 SW 1,9JTDM 16v
    Postów
    153

    Domyślnie

    Cytat Napisał kizior Zobacz post
    dziwnie żeby koło,bo wymieniałem alternator z 5tyś km temu w lipcu,ale sprawdzę w końcu to 5 min roboty

    - - - Updated - - -

    sprawdzałem altek ok,prawdopodobnie napinacz kaput

    a ja bym dalej proponowal ci sprawdzic kolo pasowe jak sie rozwulkanizuje to jest taki dzwiek jak opisujesz.....niewiem dlaczego piszesz ze to dziwne zeby to kolo bylo.......

  6. #6
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    06 2013
    Auto
    156
    Postów
    112

    Domyślnie

    U mnie przy takich objawach zjadlo pasek klinowy podczas jazdy. Pekl. Dobrze, ze w rozrzad nie wlecial. Oddaj do mechanika jak najszybciej. Jak napinacz sie tlucze to kolo pasowe glowne tez do wymiany bedzie oraz sprzeglo na alternatorze. Od razu warto oddac alternator do sprawdzenia bo pozniej go wyciagac specjalnie to ojojoj. U mnie calowc zamknela sie w 1500pln

    Tapatalk.

  7. #7
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar kizior
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Rybnik-Kamień
    Auto
    Alfa 159 jtdm 1,9 16v 2006 sw
    Postów
    110

    Domyślnie

    Witam,w sprawie koła to nie doczytałem i pomyliło mi się z kołem pasowym alternatora, bo o tym pisaliśmy,wymieniłem napinacz i dalej to samo,więc prawdopodobnie to koło pasowe,powiedzcie mi jak wygląda z demontażem koła?z tego co widzę to są 4 śruby i coś jeszcze?

    - - - Updated - - -

    Odpowiedzcie ktoś bo jutro właże do kanału,i proszę nie każcie mi szukać w innych tematach lub zrób to sam bo siedzę już godzinę tematy przeglądam (a jest ich setki!!!!!)i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie dotyczące samego demontażu koła pasowego w jtdm , znalazłem ale tylko do jtd, jakie są tam śruby?

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    Kanału Ci nie trzeba. Ściągasz koło, następnie osłonę i koło pasowe masz pierwsze. Nie wiem, na jakich jest śrubach, pewnie 4 szt. torx. Albo jedna centralna. Jak to będą np 4 śruby torx to poradzisz sobie bez blokowania wału. Jak będzie jedna centralna to musisz zablokować wał najlepiej o koło zamachowe bo tego nie odkręcisz.


    Co do przyczyn skakania paska to jest to spory problem. Może to być dosłownie wszystko od zacierających się i stawiających opór łożysk w alternatorze + sprzęgiełko alternatora po sprężarkę klimy, rolkę prowadzącą, napinającą, tłumik drgań , pompa wspomagania i samo koło pasowe które jak się rozwulkanizuje nie tłumi dobrze drgań przenoszonych z wałku korbowego na pasek urządzeń pomocniczych.

    W 166 szedłem drogę eliminacji a jak już wymieniłem wszystko ( zacząłem od koła pasowego) i dalej skakał jak zajączek okazało się, że sprzedali mi złe koło pasowe ( jednolite niewulkanizowane) pasowało idealnie, ale powodowało te drgania. Kupiłem wulkanizowane i jak ręką odjął.
    Ostatnio edytowane przez pampik ; 13-09-2013 o 05:35

  9. #9
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar kizior
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Rybnik-Kamień
    Auto
    Alfa 159 jtdm 1,9 16v 2006 sw
    Postów
    110

    Domyślnie

    ok,dzięki

    - - - Updated - - -

    nie wiem czy to na 100% koło tu filmiki (dodam że koło nie uszkodzone,delikatne stukania jak się nim ponarywa )http://www.youtube.com/watch?v=z-0qd_We6wE&feature=youtu.be,http://www.youtube.com/watch?v=lHfup7dPyPA&feature=youtu.be

    - - - Updated - - -

    zastanawia mnie jeszcze to , że śruba z wału lata na wszystkie strony,ale koło pasowe z rozrządu , te do którego przykręca się koło pasowe , ani drgnie .

    - - - Updated - - -

    koło wymienione,wszystko ok, śruby 4x torx i koło schodzi,zamykam temat

Podobne wątki

  1. [159] Napięcie paska alternatora w 2.4 JTDm
    Utworzone przez Mariusz AutoDS w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 03-03-2017, 18:03
  2. Dziwne stuki z okolic napinacza i alternatora
    Utworzone przez SZOCIK5 w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 05-12-2012, 21:41
  3. Problem z rolka napinacza paska alternatora
    Utworzone przez stiv88 w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 29-07-2012, 10:44
  4. wybor napinacza p.k i kola pasowego alternatora
    Utworzone przez kosik17 w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17-12-2010, 10:01
  5. [164] Wymiana napinacza paska rozrządu
    Utworzone przez ANET w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-07-2007, 18:59

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory