Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: Problem z brakiem hamulców + Proxi

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar StelvioRed
    Dołączył
    10 2023
    Mieszka w
    Libiąż
    Auto
    Stelvio Ti
    Postów
    47

    Domyślnie Problem z brakiem hamulców + Proxi

    Witam,

    Sprowadziłem Stelvio ze Stanów (rok 2018), odebrałem właśnie auto od blacharza z pełną choinką na desce i nie działającym hamulcem.

    Auto przyjechało do Polski i miało bardzo słaby akumulator ale trzymał ustawienia, otwierały się drzwi itd. Po podłączeniu startera auto odpaliło i normalnie jeździło.
    W trakcie oczekiwania na swoją kolejkę u blacharza (brak zderzaka i błotnika) podjechałem do warsztatu z komputerem, zmieniłem ustawienia w MES na Europę, kraj na Polskę.
    Wykonałem proxi aligment i przebieg nie mrugał, wszystko było okej. Przy okazji przerobiłem wiązkę, bo przestały się otwierać drzwi kierowcy i wlew paliwa - sprawa znana.

    W końcu nadszedł ten dzień, że wzięli się za blacharkę, potem polerkę ale w międzyczasie udało im się rozładować aku do zera no i pojawiła się choinka. Akumulator ma już 5 lat więc kupiłem wczoraj nowy, bo nie mogłem po całonocnym ładowaniu pozbyć się choineczki. Dodatkowo nie wiem czemu przebieg zaczął migać pomimo, że miesiąc wcześniej zrobiłem proxi i było dobrze.

    Akumulator jest więc nowy ale choinka pozostała, kręcenie kierownicą prawo, lewo nie pomaga przejechałem się kilka km. Wyłączałem silnik na postoju aby pozwolić jej zapamiętać cokolwiek tam mogłaby chcieć zapamiętać ale nie pomogło. Znalazłem na youtube, że w Giuli na postoju włączają i wyłączają zapłon 10 razy i tak 2-3 podejścia ale u mnie również nie pomogło.

    Czy aby auto zaczęło wyczyściło błędy na desce w pierwszej kolejności musi zostać wykonane ponownie proxi? Jeżeli tak to próbowałem już kilkukrotnie robić ale za każdym razem przy podłączaniu niebieskiego kabla lub szarego pojawia się błąd "timeout" i nie mogę dokończyć procedury. Zakładam, że mimo wszystko to może być wina kabli z allegro, że raz działają a raz nie.

    Druga bardziej istotna sprawa to brak hamulca albo raczej brak wspomagania hamulca. Po wyłączeniu ręcznego czuję jak pedał hamulca się podnosi i robi twardy.
    Muszę wcisnąć bardzo mocno aby auto cokolwiek chciało hamować. W MES sprawdziłem i po wyczyszczeniu od razu wraca błąd B1010-67 - Brake pedal switch.

    Znalazłem gdzieś na forum wątek, że problem twardego hamulca został rozwiązany w Stelvio przez ASO. Znaleźli przegrzane gniazdo w bezpiecznikach pod maską od pompy ABS.
    Jeżeli mogę zapytać czy któryś z kolegów wie, który bezpiecznik odpowiada za pompę ABS?

    Sprawdziłem wszystkie bezpieczniki miernikiem, sygnał przechodzi zarówno przez bezpieczniki jak i same gniazda. Przegrzanie też moim zdaniem powinno być widoczne ale u siebie nie zauważyłem nic.
    Druga opcja to faktycznie czujnik za pedałem hamulca. Zacząłem wczoraj rozbierać ale radio jest w tak pięknej pozycji, że zasłania wszystko. Wczoraj było już zbyt ciemno aby wybebeszać flaki ale dziś wyciągnę radio i poszukam tego czujnika.

    Pytanie czy jest to czujnik z jakimś trzpieniem, który jest wpychany podczas wciskania hamulca? Miał ktoś z Was taki przypadek w ogóle z twardym hamulcem i tym błędem?

    Gdzie jest ten czujnik hamulca, w dobrą stronę idę z zamiarem wyciągnięcia radia?

    Brak hamulca pojawił się również z momencie zdechnięcia akumulatora, tak przynajmniej twierdzi blacharz. Moim zdaniem skoro błąd po wyczyszczeniu wraca problem pojawił się w trakcie przestawiania auta a związek z brakiem prądu jest przypadkowy.
    Ostatnio edytowane przez StelvioRed ; 12-12-2023 o 07:43

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    10,026

    Domyślnie

    Po pierwsze, czy jak robiłeś proxi pierwszy raz, to też był timeout error? Czy procedura zakończyła się komunikatem wyłącz stacyjkę?
    Jeśli nie, to nie przeszło już wtedy, a to że nie migało - często zaczyna dopiero po jakimś czasie (szczególnie jak nie dałeś mu się uśpić w pełni po proxi).

    Kabelki chińskie często padają.

    ELMy chińskie działają lepiej lub gorzej, z niektórymi wersjami MES, niektóre ELMy (złe wsparcie pewnych komend), nie przejdą proxi nigdy - np wersje 4.7/4.7R1 nie przechodziły na ABS zawsze.

    W folderze Program Files x86\Multiecuscan masz logi tekstowe z każdej aktywności w MES w osobnych plikach dla osobnego kompa czy proxi czy Scanu. Poglądaj z tamtego czasu co w proxi wypisywało. Sprawdż z pierwszego wejścia czy nie było też jakiś modułów Removed albo EOL Failed, tak samo z drugiego wejścia jak już migał czy lista się zgadza (poza SGW które olewasz, ma znniknąć defaultowo po pierwszym proxi jeśli nie ustawiłeś że ma zostać (nowsze MESy)). Jeśli coś innego zniknęło to szukaj czemu i daj znać co.

    Spróbuj w ABS zrobić 3 kalibracje, kąt skrętu, czujnik przyspieszenia bocznego i przede wszystkim czujnik ciśnienia w układzie hamulcowym.

    potem 5 startów auta, potem czyść błędy.

    Proxi musisz doprowadzić do ładu tak czy siak.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar StelvioRed
    Dołączył
    10 2023
    Mieszka w
    Libiąż
    Auto
    Stelvio Ti
    Postów
    47

    Domyślnie

    Dzięki!

    Faktycznie kalibracja pomogła. Niestety nie udało mi się jej zrobić samemu, musiałem do serwisu jechać. Jednak albo mój MES albo kable albo to i to szwankuje.

    Poprzednio udało się zrobić proxi i miałem komunikat o wyłączeniu stacyjki - teraz za cholerę nie mogłem tego zrobić ale to możliwe, że wina nowego Windowsa 11 na laptopie.

    Ściągnę sobie nowego MESa (5.2 wersja bodajże) i zobaczę jak się sprawuje. Możesz podesłać na priv jakieś polecane ELMy?

    Jeden błąd został, który nie chce sie usunąć czyli błąd adaptacyjnych świateł - w komputerze w serwisie pokazywało czujnik poziomowania. W którym kole/kołach są czujniki poziomowania?

    A może w ogóle auta z USA nie mają adaptacyjnych świateł i po zmianie w MES na EU wyskoczył błąd. Niestety ale z autem obcuje dopiero drugi dzień odkąd je odebrałem i się uczę tego ustrojstwa

    Widziałem też, że można włączyć apple car play, mam wersję radia MV090 i dwa USB w podłokietniku. Wiem, że mieszam tematy ale pytanie czy ktoś z forum ma Witecha?

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,258

    Domyślnie

    Podobno działa super. Któryś z kolegów kilka dni temu testował.
    https://viaken.pl/pl/diagnoza-fiat/

    Nawet jak ktoś ma Witecha to raczej nic Ci po nim. Raz, że z USA się nie połączy wogóle z tego co mi wiadomo, dwa, że jeśli by nawet to nic nim nie zmienisz ponad to co wyszło z fabryki.

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    10,026

    Domyślnie

    Tak, z ELMów Viaken jest bardzo dobry, mnóstwo problemów MESa które występują na chińczykach eliminuje.

    Na nowe wersje ludzie narzekają generalnie - ja uważam że od 4.7 MES zaczął być dużo bardziej problematyczny, choć ja akurat korzystam z wersji Multiplexed z CANtieCARem, czyli niby ich rozwiązanie profesjonalne, ale robi od tego czasu kupę problemów i nie tylko mi bo potwierdzane też przez innych którzy grzebią (wywalanie się czasem DTCM przy próbie łączenia do któregokolwiek kompa), zaś starsze wersje nie wspierają np modułu grzania tylnej kanapy czy TBMa więc trzeba proxi robić na min 4.7.
    [MENTION=98562]StelvioRed[/MENTION] Co do błędu czujnika - tak, Ty nie masz, musisz włączyć obrysówki na USA, albo dodać wiązki do AFLS i czujniki na wahacze (i spryskiwacze w zderzak jeśli nie masz, czyli zbiorniczek, wiązka oraz doprogramowanie), żeby być legalnym (mało kto robi, niestety USA większość robi na sztukę byle jeździło bo przeglądy u nas to fikcja).

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar StelvioRed
    Dołączył
    10 2023
    Mieszka w
    Libiąż
    Auto
    Stelvio Ti
    Postów
    47

    Domyślnie

    Widziałem wątek na forum o włączeniu Apple Car Play, w sumie na amerykańskim forum też jes tego pełno. Trzeba zmienić proxi, dodać USB z dwoma portami i radio musi mieć odpowiedni soft.
    Po zmianie proxi z MES trzeba ponoć właśnie w Witechu uruchomić opcję Car Play - na forach USA nie mają z tego co widziałem problemu z Witechem.

    Dzięki Panowie za podanie konkretnego ELMa, w sumie Epsonix widziałem na forach chyba nawet z USA Twoje wpisy odnośnie Car Play. Potwierdzisz moje wypociny odnośnie procedury Car Play?

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,258

    Domyślnie

    Cytat Napisał StelvioRed Zobacz post
    na forach USA nie mają z tego co widziałem problemu z Witechem
    No ale to się wszystko zgadza. W USA nie mają problemu z Witechem dla pojazdów na rynek USA, a w Europie dla pojazdów na rynek EU.
    Ale nie na krzyż. Taka polityka Fiata.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar StelvioRed
    Dołączył
    10 2023
    Mieszka w
    Libiąż
    Auto
    Stelvio Ti
    Postów
    47

    Cool

    Aaaaa taka sytuacja, czyli wychodzi na to, że nie włączę ACP u siebie

    Kupię moduł dokładany do radia na aliexpress
    Ostatnio edytowane przez StelvioRed ; 12-12-2023 o 15:38

  9. #9
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,258

    Domyślnie

    Cytat Napisał StelvioRed Zobacz post
    Aaaaa taka sytuacja, czyli wychodzi na to, że nie włączę ACP u siebie
    Ja tego nigdy nie robiłem, mówię tylko na podstawie tego co ludzie tu piszą. Mogę się mylić, poczekaj na kolegę @epso - on na pewno wie lepiej :-).

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał StelvioRed Zobacz post
    Aaaaa taka sytuacja, czyli wychodzi na to, że nie włączę ACP u siebie

    Kupię moduł dokładany do radia na aliexpress
    Jak ty chcesz włączyć androida jak masz problemy wgranie proxy.

Podobne wątki

  1. Problem z brakiem nawiewu
    Utworzone przez Fokusdks w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-09-2017, 22:46
  2. Alfa 166 2.5 v6 problem z brakiem pradu
    Utworzone przez InfectedMusic w dziale 166
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 17-06-2015, 07:18
  3. Problem z brakiem mocy calkowicie zanikla
    Utworzone przez Alfamania w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 01-09-2014, 05:29
  4. [JTD] Problem z brakiem mocy- błędy
    Utworzone przez piotr9008 w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 06-02-2013, 20:10
  5. Problem z brakiem zasilania [147 2.0 T.S.]
    Utworzone przez BomBel w dziale 147
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24-09-2012, 06:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory