Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Temat: Spadająca temperatura na wskaźniku podczas jazdy

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    09 2014
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.6 105 KM
    Postów
    20

    Domyślnie Spadająca temperatura na wskaźniku podczas jazdy

    Witam

    Jadąc autem temperatura spada sobie powoli z 90 stopni na 80 i po krótkim czasie powoli powraca na 90. I podczas trasy ponad 30 kilometrów dzieje się tak kilka razy.
    Od czego to może być? Dodam, że wcześniej spadał ten wskaźnik tylko o jakieś max 5 stopni a teraz zaczął wahać się o te 10. I stąd moje zaciekawienie czy to coś nie tak czy po prostu Alfy tak mają bo czytałem coś że minimalne wahania mogą być.
    Więc jak to jest?

    Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar Tytanowy
    Dołączył
    11 2012
    Mieszka w
    Iława
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 8V
    Postów
    1,437

    Domyślnie

    Raczej się nie przejmuj jakby wskazówka spadła całkowicie, albo przynajmniej znacznie to wtedy tak. Licz się z tym, że temperatura powietrza na daną chwilę jest poniżej zera, tak więc pęd powietrza chłodzi dodatkowo silnik. Zapewne masz termostat firmy Vernet, więc takie delikatne wahania są normalne (bardziej zauważalne względem termostatu firmy Behr). Tak naprawdę ten delikatny spadek temperatury na desce rozdzielczej, to moment otwarcia się termostatu.
    Ostatnio edytowane przez Tytanowy ; 02-12-2014 o 23:52

  3. #3
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 147, 1.9 JTD 8v 2002
    Postów
    252

    Domyślnie

    Nie wydaje mi się,żeby to było normalne. Wg mnie masz do wymiany termostat,ponieważ się zacina/niedomyka. Ja odkąd wymieniłem łapie 90 stopni co by się nie działo! I tak być powinno,czy auto stoi na wolnych,czy jedziesz 50,100 czy 120. W obecnych temperaturach także.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak Avatar Michuxfcb
    Dołączył
    01 2014
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 115 km 8V
    Postów
    115

    Domyślnie

    u mnie też tak sie dzieje dokładnie tak samo

  5. #5
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 147, 1.9 JTD 8v 2002
    Postów
    252

    Domyślnie

    Nie wiem jak w 1.6, ale w Twoim przypadku Michuxfcb naprawa to koszt max 25 zł + godzina roboty. Mówię oczywiście o wkładce w rure, (sporo tematów na forum) nowy termostat Vernet koszt 170 zł z czujnikami. Zrób to, im szybciej tym lepiej,dla Ciebie i auta.

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar m4tinez
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Bieruń
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.6 120KM FL
    Postów
    1,062

    Domyślnie

    Nowy termostat Verneta kosztuje 90zł, jeżeli czujnik dobry nie trzeba go wymieniać tylko przekręcić i będzie dalej chodził.
    Po drugie, taki objaw to jest normalny objaw otwarcia termostatu. Ludzie czy to tak ciężko zrozumieć ?
    Przecież termostat cały czas pracuje, to nie jest tak że dobije do 90 stopni, otworzy się i cały czas już tak jest a silnik z nieba sobie utrzymuje to 90 stopni. Jeżeli silnik się nagrzeje do danej temperatury np 92 stopni wtedy się termostat otwiera, jeżeli temperatura silnika spanie np do 85 stopni to się on zamyka.
    Jeżeli się termostat otworzy to ochłodzony płuyn chłodniczy z chłodnicy trafia do obiegu przez co zauważamy spadek temperatury na wskaźniku, spada ona do momentu ponownego ogrzania płynu i później zauważamy że znów temperatura rośnie. I tak w kółko cały czas.
    Nawet na termostatach BEHR idzie to zauważyć, nie widać tego przez lato gdyż płyn w chłodnicy się tak szybko nie wychładza jak przy aktualnych temperaturach.

    Jeżeli by ci się silnik grzał do 60-70 stopni to masz padnięty termostat (ewentualnie czujnik choć rzadziej spotykane).
    Nawet przy długotrwałym zjeździe z góry hamując silnikiem zauważymy znaczny spadek temperatury.

    Pozdrawiam

  7. #7
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa Romeo 147, 1.9 JTD 8v 2002
    Postów
    252

    Domyślnie

    Znajdź mi do 147 1.9 termostat Verneta za 90 zł

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar mojamama
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR 147 1,9JTD 115KM 8V
    Postów
    82

    Domyślnie

    Może do 1,6 pb koszt termostatu Vernet to jest 90zł natomiast do 1,9 diesla 8v termostat kosztuje około 170. Dwa razy zmienialem termostat u siebie w 1,9 jtd 8v i mogę powiedziec, że sprawny termostat jak osiągnie 90 stopni to już tak zostaje, bez względu na jazde na biegu z górki czy włączanie ma max ogrzewania. Jazda z górki i ogrzewanie spowodują, że dłużej bedzie do tych 90 dochodził.

    Wszelkie skoki temperatury, trudności w osiągnięciu 90 st lub później spadek temperatury i problemy z ogrzewaniem wg MOJEGO doświadczenia z termostatami to objawy ich wadliwej pracy (uszkodzenie, zapchanie itp).

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar m4tinez
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Bieruń
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.6 120KM FL
    Postów
    1,062

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cin Zobacz post
    Znajdź mi do 147 1.9 termostat Verneta za 90 zł
    Cena 90 odnosiła się do silnika 1.6 czyli takiego jaki ma założyciel tematu.
    Jaki sens pisać ile kosztuje termostat do 1.9 jak założyciel tematu ma 1.6

    Kolego mojamama, to wytłumacz nam teraz jak silnik może ogrzewać ciecz chłodząca podczas hamowania silnikiem skoro wtedy nie jest spalane paliwo ?

    Owszem, krótkie takie hamowania nie zostaną zauważone przez wskaźnik gdyż nie działa on w 100% dokładnie (czyli nie pokazuje co do 1 stopni tylko orientacyjnie).
    Ostatnio edytowane przez m4tinez ; 03-12-2014 o 22:15

  10. #10
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    09 2014
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.6 105 KM
    Postów
    20

    Domyślnie

    Czyli zdania na ten temat są podzielone . Dzięki za odpowiedzi .
    Pojeżdżę tak do wiosny i potem zobaczymy co bedzie się działo jak coś się pogorszy to będe naprawiał.

    A co powiecie na taki przypadek: Stojąc Alfą na biegu jałowym wskaźnik paliwa spada aż o jedną kreske. A jadąc później autem co chwila ten wskaźnik się unosi i gdy przejade jakies 5 km wraca na swoją poprzednią pozycje . Już dwa razy tak mi się zdarzyło. Jest ktoś w stanie to wytłumaczyć? :O

    Słyszałem już że te wskaźniki są nie precyzyjne i wgl ale czy aż tak?

Podobne wątki

  1. Za wysoka temperatura podczas jazdy w v6
    Utworzone przez Litrowy w dziale 156
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 16-07-2015, 10:13
  2. Termostat. podczas jazdy temperatura spada
    Utworzone przez Lenix w dziale 147
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 27-11-2013, 13:09
  3. spadająca temperatura silnika JTD podczas jazdy
    Utworzone przez xdj1 w dziale GT
    Odpowiedzi: 57
    Ostatni post / autor: 25-09-2013, 09:01
  4. Temperatura spada podczas jazdy. V6
    Utworzone przez Maateusz w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 15-04-2012, 11:15
  5. wysoka temperatura podczas jazdy
    Utworzone przez pologrzes71 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-08-2009, 17:28

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory